آنژیوپلاستی، بالون زدن و استنت گذاری قلب

article-thumbnail
آنژیوپلاستی قلب
آنژیوپلاستی عروق کرونر نمی‌تواند در همه موارد استفاده شود. اگر شریان اصلی تغذیه‌کننده بخش چپ قلب تنگ شده باشد یا در صورت ضعیف بودن عضلات قلبی و یا کوچک بودن رگ خونی گرفته شده، احتمالاً جراحی باز عروق کرونر انتخاب بهتری برای درمان است. در جراحی باز عروق کرونر از طریق پیوند رگ از بخش دیگر بدن به بخش مسدود شده یک مسیر فرعی ایجاد می‌کنند. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.
به علاوه در صورت ابتلا به دیابت یا وجود انسدادهای رگی متعدد نیز پزشک جراحی باز قلب را پیشنهاد می‌کند. تصمیم برای انجام آنژیوپلاستی یا جراحی باز به وسعت بیماری قلبی و شرایط کلی سلامتی بستگی دارد.


آنژیوپلاستی   قلب


هیچ قسمتی از بدن شما بریده یا باز نمی‌شود، به‌جز بریدگی کوچکی در کشاله ران، بازو یا مچ دست که به منظور ورود کاتتر برای انجام عمل ایجاد می‌شود. بسته به اینکه چند انسداد رگی وجود داشته باشد یا میزان پیچیدگی عمل، آنژیوپلاستی ممکن است بین ۳۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
آنژیوپلاستی عروق کرونر توسط متخصص قلب و عروق (کاردیولوژیست) و تیمی از تکنسین‌ها و پرستاران ویژه کار قلب و عروق و معمولاً در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می‌گیرد.
آنژیوپلاستی عروق کرونر معمولاً از طریق شریان کشاله ران انجام می‌گیرد. گاهی ممکن است از طریق شریانی در بازو یا مچ دست انجام گیرد. قبل از عمل موضع مورد نظر با محلول ضد عفونی و گاز استریل پاک می‌شود. یک بی‌حس‌کننده موضعی به کشاله ران تزریق می‌شود تا موضع را بی‌حس کند. یک گیرنده الکترود روی قفسه سینه قرار می‌گیرد تا ضربان و ریتم قلب را طی عمل پایش کند.
از آنجا که در این عمل نیازی به بیهوشی عمومی نیست، بیمار طی عمل بیدار خواهد بود و از طریق کاتتر درون وریدی مایعات و دارو دریافت خواهد کرد. بیمار جهت کاهش لخته شدن خون داروهای رقیق‌کننده خون دریافت خواهد کرد.
ممکن است بیمار حین انجام این کار در ناحیه کشاله احساس فشار کند، اما به آن صورت دردی حس نمی‌شود و در صورت وجود درد باید به پزشک اطلاع داد. همچنین، وجود کاتتر در بدن احساس نمی‌شود. مقدار کمی ماده حاجب از طریق کاتتر تزریق می‌شود تا به پزشک کمک کند از طریق تصویر اشعه ایکس به نام انسداد را مشاهده کند.

بالون زدن قلب
یک بالون کوچک که در انتهای کاتتر نصب شده باد می‌شود تا شریان مسدود شده را عریض کند. بالون باد شده قبل از خالی شدن و خارج شدن از بدن تا چند دقیقه در ناحیه انسداد باقی می‌ماند تا موجب متسع شدن شریان شود. پزشک ممکن است بالون را پیش از خارج کردن چند بار باد و خالی کند تا هر بار شریان را بیشتر متسع کند.


بالون  زدن  قلب


از آنجا که بالون به طور موقت مسیر جریان خون قسمتی از قلب را سد می‌کند، ممکن است حین استفاده از آن در قفسه سینه درد احساس شود. اگر تعداد انسدادها زیاد باشد، ممکن است این عمل در ناحیه هر انسداد تکرار شود.

استنت گذاری قلب
در بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی عروق کرونر انجام می‌دهند، در محل انسداد، استنت یا فنر نیز گذاشته می‌شود. استنت معمولاً در شریانی که توسط بالون گشاد شده است، قرار می‌گیرد. استنت دیواره شریان را از تنگ شدن مجدد پس از آنژیوپلاستی محافظت می‌کند. استنت شبیه یک فنر توری سیمی ریز است.
فنر فشرده حول بالونی که به سر کاتتر متصل است قرار می‌گیرد و به سمت انسداد شریان هدایت می‌شود. در ناحیه انسداد بالون باد شده و استنت فنری شکل متسع می‌شود و با دیواره شریان فشرده می‌شود. استنت به طور دائم در شریان باقی می‌ماند تا آن را باز نگه دارد و جریان خون قلب را بهبود بخشد.


استنت  گذاری  قلب


هنگامی که استنت در محل قرار گرفت کاتتر بالون خارج می‌شود و عکس‌های بیشتری برای اطلاع از برقراری جریان خون مناسب در شریان تازه باز شده گرفته می‌شود. در نهایت با خارج کردن کاتتر راهنما عمل به پایان می‌رسد.
پس از استنت گذاری قلب احتمالاً لازم است به مدت طولانی داروهای آنتی پلاکت مصرف شود تا احتمال تشکیل لخته در استنت کاهش یابد. از اینکه با وبسایت وبی همراه بودید سپاسگزاریم.

 

برچسب ها:
  • نویسندهوبی
  • تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۹۵
  • تعداد بازدید: 1505

نظر شما در مورد این آگهی چیست؟