بیماری های قلبی عروقی از مهم‌ترین علل مرگ و میر در سراسر جهان

بیماری های قلبی عروقی
بیماری های قلبی عروقی از مهم‌ترین علل مرگ و میر در سراسر جهان است. حتی اگر این مشکلات به مرگ نینجامد، ممکن است پیامدهای ناخوشایندی را در پی داشته باشد. پزشکان همواره تأکید می‌کنند پیشگیری بهتر از درمان است و این واقعیتی انکارناپذیر است. پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی به‌جز ژنتیک تا حد زیادی به شیوه زندگی و عادات غذایی بستگی دارد. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.
رعایت یک برنامه غذایی مناسب و سالم و داشتن تحرک در زندگی روزمره که لازمه بهره‌مندی از سلامت قلب هستند، بسیار آسان‌تر از مواجه شدن با یک سرخرگ مسدود شده و اقدامات پزشکی لازم برای رفع آن است. این در صورتی است که اوضاع بدتر از این نشده و حمله قلبی یا سکته مغزی روی نداده باشد.
به طور معمول داخل ديواره سرخرگ‌ها صاف و انعطاف‌پذير است كه امكان حركت جريان خون را به راحتي فراهم مي‌كند. اما گاهی با گذشت زمان تجمع باقیمانده ذرات چربی در داخل ديواره رگ به تشکیل یک پلاک عروقی منجر می‌شود.


آنژیو پلاستی


زماني كه اين روند (كه آترواسكلروزيس نام دارد) دو سرخرگ كرونر را دربرگيرد، نتيجه بيماري عروق كرونر خواهد بود. ادامه تشكيل اين رسوب باقيمانده‌هاي چربي در ديواره عروق،‌ باعث باريك‌تر شدن سرخرگ‌ها شده و جريان خون كاهش مي‌يابد.
اين پلاك‌ها مي‌توانند جريان خون سرخرگي را به حدي كاهش دهند كه باعث آنژين يا حمله قلبي شوند. براي جلوگيري از وقوع حمله قلبي ناشي از انسداد عروق امروزه روش‌هاي تشخيصي و كارآمدي وجود دارد. يكي از مطمئن‌ترين روش‌ها براي تشخيص وجود گرفتگي در عروق كرونر آنژيوگرافي است.
در صورتي كه فردي دچار آنژين صدري، درد در ناحيه قفسه سينه، تنگي آئورت يا نارسايي قلبي كه علت آن مشخص نيست شده باشد، معمولاً متخصص قلب و عروق انجام عمل آنژيوگرافي را به او توصيه مي‌كند.
به كمك آنژيوگرافي تعداد عروق كرونر مسدود شده، محل انسداد و ميزان آن مشخص مي‌شود. آگاهي از اين موارد به پزشك امكان مي‌دهد نحوه درمان را تعيين كند.
در صورتي كه تشخيص انسداد و گرفتگي رگ تأييد شود، ممكن است پزشك انجام آنژيوپلاستي را تجويز کند كه در واقع نقش درماني دارد و طي آن انهدام لخته مسدودكننده رگ انجام مي‌شود.
آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی توسط متخصص كارديولوژيست و در بخشی به نام کت لب که مخفف آزمایشگاه کاتاتر گذاری است در مركز درماني مجهز و مطمئن انجام می‌شود.
همان طور که از نام این آزمایشگاه پیداست، اعمالی در آن صورت می‌گیرد که مستلزم وارد کردن کاتاتر به بدن است. کاتاتر لوله بسيار كوچكی است که از قسمت كشاله ران به داخل رگ وارد مي‌شود. سر كاتاتر يا در قلب و يا در مدخل عروق تغذيه‌كننده آن قرار داده شده و يك مايع خاص از طريق آن تزريق مي‌شود كه به وسيله اشعه ايكس قابل رؤيت بوده و تصاوير را شفاف مي‌سازد. تصاوير به دست آمده آنژيوگرام نام دارند.
با عبور اشعه ايكس از بدن در مقادير مختلف و جذب آن توسط بافت‌هاي متفاوت تصوير تهيه شده و در كامپيوتر ذخيره و يا روي فيلم ظاهر مي‌شوند. اين روش در زماني كوتاه وضعيت عروق قلب را به‌خوبي نشان مي‌دهد و بيمار و پزشك كاملاً از اين وضعيت آگاه مي‌شوند و لذا نوع درمان با اطمينان بيشتري تعيين مي‌شود.
معمولاً كليه مراحل كار حدود نيم ساعت به طول مي‌انجامد و پس از آن بيمار يك شب را در بيمارستان مي‌گذراند اما به این ترتیب وضعیت عروق قلب او مشخص شده که یا انسدادی مشاهده نشده و یا اگر بوده طی آنژِیوپلاستی بر طرف می‌شود.
پیش از شروع آنژیوپلاستی محل (معمولاً کشا له ران) به محلول ضدعفونی‌کننده آغشته و بدن با یک پارچه استریل پوشانده می‌شود.
سپس یک بی‌حس‌کننده موضعی به محل کشاله ران تزریق شده محل بی‌حس می‌شود. قرار دادن بالشتک‌های کوچک الکترود روی قفسه سینه بخش دیگر کار است تا ضربان قلب و ریتم آن را طی عمل نشان دهد.
بیهوشی کلی لازم نیست، بنابراین بیمار در طول عمل هشیار است. همچنین، از داروهای رقیق‌کننده خون جهت کاهش انعقاد و داروهای آرام‌بخش برای اتساع عروق کرونر استفاده می‌شود. در این عمل هم مانند آنژیوگرافی پزشک یک رشته سیم باریک را وارد رگ‌های خونی می‌کند تا به لخته‌ای برسد که باعث ایجاد حمله قلبی شده یا ممکن است بشود.


آنژیو پلاستی


این سیم به طور مکانیکی لخته را منهدم می‌کند. سپس یک بالن کوچک را وارد رگ می‌کند تا ناحیه مسدود شده رگ را باز کند و آن‌گاه لوله کوچک مشبکی را در محل انسداد قرار می‌دهد تا به طور دائم رگ را باز نگه دارد و از باریک شدن مجدد آن در آینده جلوگیری کند.
بيماران بايد بدانند آنچه نگران‌كننده است، وجود انسداد و گرفتگي عروق قلب است كه مي‌تواند پيامدهاي ناخوشايند و گاه غيرقابل جبراني را به دنبال داشته باشد و آنژيوگرافي این مشکلات را تشخیص می‌دهد.
باز هم تأکید می‌شد این توصیه متخصصان را جدی بگیرید که پیشگیری بهتر از درمان است. با کمی صرف وقت آگاهی از عوامل مؤثر در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سپس آشنایی و پیروی از یک شیوه سالم زندگی شامل غذای مناسب، ورزش و فعالیت بدنی، پرهیز از دخانیات و اجتناب از استرس می‌توان تا حد زیادی از بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کرد.
از اینکه با وبسایت وبی همراه بودید سپاسگزاریم.

 

تاريخ به روز رساني دوشنبه, ۲۰ دی ۹۵
تاريخ درحج ۲۰ دی ۹۵
نوشته شده وبی
تعداد نمايش 189
اگر سوالي داريد بپرسيد
avatar
آگهي هاي ويژه
محبوب ترین های خبر و مقاله(مشاهده کامل)
آشنایی با دستگاه CNC منبت کاری

آشنایی با دستگاه CNC منبت کاری

در هنر منبت، استاد منبت کار ابتدا طرح منبت مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس طرح را بر روی چوب انتقال می دهد. برای شروع کنده کاری، قطعه کار را به گیره می بندد و با طی کردن مراحل مربوطه شروع به منبت کا...(ادامه)

12 راز موفقیت استیو جابز

12 راز موفقیت استیو جابز

امروز دیگر نام اپل در کنار استیو جابز و محصولات شگفت‌انگیزی با نشانه «i» از قبیل: iPhone، iPod iPad، iTunes، iMac، iBook، iAD، iOS و... شناخته می‌شود و بسیارند کسانی که با جزئیات یا چگونگی و نحوه زندگ...(ادامه)

دیگر نگران ویروسی شدن

دیگر نگران ویروسی شدن "فلش مموری" خود نباشید

به گزارش باشگاه خبرنگاران،نرم افزار USB Guardian به شما اجازه می دهد که با خیال راحت به اشتراک گذاری فایل ها، تصاویر، فیلم ها و موزیک از کامپیوتر به USB خود بپردازید و از جهت ویروسی شدن سیستم خود نگرا...(ادامه)

فناوری‌هایی که در جام جهانی امسال در برزیل، مورد استفاده قرار خواهند گرفت

فناوری‌هایی که در جام جهانی امسال در برزیل، مورد استفاده قرار خواهند گرفت

نیم میلیون نفر از سراسر دنیا امسال راهی برزیل خواهند شد تا بازی‌های جام جهانی فوتبال را از نزدیک ببینند، صدها میلیون‌ها نفر هم از منزل بازی‌ها را خواهند دید، اما به لطف استفاده از فناوری‌هایی، این باز...(ادامه)

گزارش ویژه : نگاهي به نمايشگاه خودروي پکن 2014 منبع : گجت نیوز | gadgetnews.ir

گزارش ویژه : نگاهي به نمايشگاه خودروي پکن 2014 منبع : گجت نیوز | gadgetnews.ir

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی خودروی پکن یا همان Auto China، امسال در تاریخ 21 الی 29 آوریل 2014 مطابق روزهای اول لغایت نهم اردیبهشت ماه 93 میزبان بازدیدکنندگان بود .در ادامه نگاهي داريم به مهمترين...(ادامه)

آیا میدانستید می‌توان یک دکمه‌ به گوشی اندروید اضافه کرد؟

آیا میدانستید می‌توان یک دکمه‌ به گوشی اندروید اضافه کرد؟

امروزه اکثر گوشی‌های موبایل هوشمند تنها ۳ یا ۴ دکمه دارند که یکی از آن‌ها دکمه‌ی پاور و دوتای دیگر دکمه‌های ولوم هستند. در برخی گوشی‌ها دکمه‌ی خانه هم در زیر صفحه‌ی نمایشگر وجود دارد. البته همه‌ی کاره...(ادامه)

دختر ۱۱ ساله‌ای از نیویورک، برنده جایزه لوگوی مناسبتی گوگل

دختر ۱۱ ساله‌ای از نیویورک، برنده جایزه لوگوی مناسبتی گوگل

هفت سال است که گوگل هر سال مسابقه‌ای بین کودکان برای طراحی لوگوی مناسبتی برگزار می‌کند. امسال صد هزار طرح از سراسر آمریکا برای این سابقه فرستاده شد، ۲۵۰ تا از آن‌ها به مرحله نهایی مسابقه در سطح ایالت‌...(ادامه)

آشنایی با زندگی نخستین زنی که برنده معتبرترین جایزه ریاضی شد: مریم میرزاخانی

آشنایی با زندگی نخستین زنی که برنده معتبرترین جایزه ریاضی شد: مریم میرزاخانی

زمانی که مریم میرزاخانی ۸ ساله بود عادت داشت که موفقیت‌های یک دختر قهرمان را پیش خودش تجسم کند. هر شب در رختخواب، قهرمان خیالی او شهردار می‌شود، به نقط مختلف دنیا سفر می‌کرد یا در زمینه‌های بارز دیگری...(ادامه)

اپل شرکت Beats را با مبلغ ۳٫۲ میلیارد دلار خواهد خرید. اما چرا؟!

اپل شرکت Beats را با مبلغ ۳٫۲ میلیارد دلار خواهد خرید. اما چرا؟!

نشریه فایننشیال تایمز خبر داده است که اپل در حال مذاکره با آندره رومل یانگ ملقب به دکتر دره Dre مؤسس «بیتس الکترونیکس» برای خرید این شرکت است. همان طور که می‌دانید این شرکت در زمینه ساختن هدفون و نیز ...(ادامه)

 ۳۰ درصد از قیمت تلفن جدید شما بابت هزینه پتنت‌ها است

۳۰ درصد از قیمت تلفن جدید شما بابت هزینه پتنت‌ها است

جالب است بدانید که حدود ۳۰ درصد از مبلغی که بابت خرید یک تلفن هوشمند پرداخت می‌کنید، مربوط به حق استفاده از تکنولوژی‌هایی است که پتنت شده‌اند. این گزارش توسط دو کارشناس کار کشته حوزه اختراع‌های ثبت ...(ادامه)

لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران