همه چیز درباره تاریخچه دستگاه خودپرداز

پیشینه دستگاه خودپرداز
ایده ارائه خدمات بانکداری خرد به صورت سلف سرویس هم‌زمان در ژاپن، سوئد، بریتانیا و امریکا مطرح شد. لوتر جرج سیمجیان دستگاهی را که بانکوگراف نامیده می‌شد ساخت. درخواست ثبت اختراع صد و سی و دومین اختراع او در ۳۰ ژوئن ۱۹۶۰ ارائه شد و در ۲۶ فوریه ۱۹۶۳ گواهینامه ثبت این اختراع به وی داده شد. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.
یک نمونه آزمایشی از بانکوگراف توسط سیتی‌بانک در نیویورک در ۱۹۶۱ راه‌اندازی شد، ولی به دلیل عدم استقبال بعد از شش ماه جمع‌آوری شد. این دستگاه در واقع دستگاهی اتوماتیک برای دریافت پول داخل پاکت بود که اسکناس، مسکوکات و چک بانکی را پذیرش می‌کرد و فاقد امکان ارائه پول بود. همزمان با این اختراع، در انگلستان جان شپردبارون دستگاه بیرون‌دهنده پول را اختراع کرد، اختراع وی برای اولین بار در شعبه‌ای در انفیلد تاون در شمال لندن توسط بانک بارکلی به کار گرفته شد.

 

دستگاه   خودپرداز

 

اولین تراکنش تاریخ دستگاه خودپراز در ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ توسط رگ وارنی کمدین انگلیسی معروف آن زمان صورت پذیرفت، ولی باز هم این دستگاه اسکناس تحویل نمی‌داد، تحویلی این دستگاه یک چک کاغذی بود که قابلیت خوانده شدن توسط ماشین را داشت. برگه‌های مورد استفاده محصول کمپانی دلارو بود که متخصص تولید اوراق بهادار بانکی بود. این دستگاه داکس نامیده می‌شد که همچنین با نام ماشین دلارو نیز نامیده می‌شد. تنها 9 روز بعد در سوئد، کمپانی متیور ماشین به سفارش بانک سوئدی سیوینگ دستگاهی با نام بانکومات ارائه کردند.
این دستگاه به صورت آنلاین در روز ۶ می ۱۹۶۸ مورد استفاده قرار گرفت. یک ماه پس از رخداد انفیلد تاون حاصل همکاری بانک وستمینستر انگلستان، کمپانی اسمیت و کمپانی چاب دستگاه دیگری با نام چاب ام دی تو را ارائه دادند. که آن نیز به‌جای اسکناس برگه بهادار ارائه می‌داد.
اولین تراکنش تاریخ دستگاه خودپراز در ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ توسط رگ وارنی کمدین انگلیسی معروف آن زمان صورت پذیرفت، ولی باز هم این دستگاه اسکناس تحویل نمی‌داد، تحویلی این دستگاه یک چک کاغذی بود.
عدم موفقیت در حفظ انحصار در تأمین تجهیزات امن چاب منجر به این شد که در سال ۱۹۶۹ شرکت کوچکی با نام اسپی تک با همکاری بانک میدلند انگلستان سومین دستگاه خودپرداز را ارائه دادند. این دستگاه برخلاف دستگاه‌های قبلی که ووچر و یا توکن یک بار مصرف را می‌پذیرفتند، برای اولین بار اقدام به قبول کارت مغناطیسی کردند. با همکاری شرکت تازه‌کار اسپی تک و بانک میدلند، ماشین چهارمی به ثبت رسید که بعد از ۱۹۶۹ وارد بازار اروپا و توسط شرکت باراوت وارد امریکا شد.
این دستگاه خودپرداز اسکناس تحویل نمی‌داد. تحویلی این دستگاه یک چک کاغذی بود که قابلیت خوانده شدن توسط ماشین را داشت. برگه‌های مورد استفاده محصول کمپانی دلارو بود که متخصص تولید اوراق بهادار بانکی بود.
دستگاه‌های چاب ام دی تو و داکس نیز به پذیرش کارت مغناطیسی روی آوردند. ایده ذخیره‌سازی یک رمز روی کارت مغناطیسی توسط یک مهندس انگلیسی به نام جیمز گودفلو که روی چاب ام دی تو کار می‌کرد در سال ۱۹۶۵ مطرح شد. بدین ترتیب، انجام الکترونیکی کل چرخه پرداخت اسکناس محقق شد. همزمان با این فعالیت‌ها در اروپا، در سال ۱۹۶۸، در دالاس تگزاس اولین خودپرداز توسط دونالد وتزل ارائه کرد. وی در کمپانی دوکتل به عنوان یک مدیر میانی کار می‌کرد. در ۲ سپتامبر ۱۹۶۹ بانک کمیکال اولین خودپرداز خود را در شعبه راک ویل سنتر نیویورک راه‌اندازی کرد.
این خودپرداز مبلغ ثابتی را با وارد ساختن کارت کدگذاری شده مخصوص مشتری پرداخت می‌کرد. این خودپرداز برای اولین بار از صفحه نمایش استفاده کرد. جمله تبلیغاتی معروف این بانک این بود که «در ۲ سپتامبر بانک باز خواهد شد و دیگر هیچ‌گاه بسته نخواهد شد.» این دستگاه داکتلر نیز نامیده می‌شد.
اولین نمونه ماشین پرداخت پول در توکیو در سال ۱۹۶۶ به آغاز به کار کرد که البته این پول در قالب اعتبار و از طریق کارت اعتباری به مشتریان اعطا می‌شد و مشتریان به حساب خود دسترسی نداشتند. این دستگاه در آن زمان مشابه بین‌المللی دیگری نداشت. اولین دستگاه خودپرداز که خودپردازهای امروزی مشابه آن هستند در دسامبر ۱۹۷۲ در اسکس انگلستان به سفارش بانک لیالد نصب شد. این دستگاه آی بی ام ۲۹۴۸ نام داشت. اولین دستگاه در امریکا توسط آی بی ام راه‌اندازی و یک سال بعد در بالتیمور نصب شد. دو شرکت آی بی ام و ان سی آر بازار خودپردازهای مدرن را ایجاد کردند.
بانک تهران در سال ۱۳۵۰ شمسی (معادل ۱۹۷۱ میلادی ۴ سال پس از ثبت اختراع ماشین پرداخت پول در جهان)، اقدام به ورود و به‌کارگیری دستگاه خودپرداز از یکی از مدعیان این اختراع یعنی چاب ام دی تو کرد و بعد از ورود ۶ دستگاه و نصب آنها در تهران، با خرید نوع جدیدتر یعنی چاب ام دی فور اس تعداد آنها را به ۱۲ دستگاه در کشور افزایش داد. شش دستگاه اول در تهران و در شعب چهار راه ‌پهلوی، تخت جمشید، جمالزاده، تجریش، بازار و فردوسی و شش دستگاه دیگر در شعب شهرستان‌های چالوس، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و رشت نصب شد.

 

دستگاه   خودپرداز

 

مشتریان کلیه شعب بانک تهران، اعم از شعب دارنده دستگاه خودپرداز یا دستگاه ATM و یا فاقد خودپرداز می‌توانستند متقاضی صدور کارت بوده و دارنده کارت شوند، ولی دارندگان کارت نمی‌توانستند به حساب خود دسترسی داشته باشند و یا از موجودی حساب مطلع شوند. در واقع، کارت تنها برای مشتریانی صادر می‌شد که دفاتر بانک نشان می‌داد، متوسط موجودی روزانه آنها بیش از مبلغ معینی بود. چراکه با سقف یک بار در روز و در هر بار استفاده از کارت در یکی از دستگاه‌های مزبور، یک پاکت حاوی ۳ هزار تومان و بعدها حدود سال ۱۳۵۵ حاوی ۷ هزار تومان به دارنده کارت تحویل می‌شد.
سپس در روز کاری بعدی و پس از کنترل ژورنال ثبت شده توسط این دستگاه، این پول توسط شعبه مربوطه از حساب مشتری کسر می‌شد. این اقدام بانک تهران همگام با بانک‌های امریکا و بانک‌های اروپایی بود. یکی از ۱۲ دستگاه مذکور، یعنی نمونه دستگاه چاب ام دی فور اس مربوط به بانک تهران امروزه در شعبه دهم دی مشهد بانک ملت نگهداری می‌شود. تا قبل از سال ۱۳۷۰ معادل ۱۹۹۱ میلادی که یک شرکت موفق به ورود ۱۰ دستگاه خودپرداز ان سی آر شد، به دلیل عدم استقبال عمومی مورد دیگری وجود نداشته است.
از اینکه با وبسایت وبی همراه بودید سپاسگزاریم.

 
 
 

تاريخ به روز رساني چهارشنبه, ۲۲ دی ۹۵
تاريخ درحج ۲۲ دی ۹۵
نوشته شده وبی
تعداد نمايش 546
اگر سوالي داريد بپرسيد
avatar
آگهي هاي ويژه
محبوب ترین های خبر و مقاله(مشاهده کامل)
آشنایی با دستگاه CNC منبت کاری

آشنایی با دستگاه CNC منبت کاری

در هنر منبت، استاد منبت کار ابتدا طرح منبت مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس طرح را بر روی چوب انتقال می دهد. برای شروع کنده کاری، قطعه کار را به گیره می بندد و با طی کردن مراحل مربوطه شروع به منبت کا...(ادامه)

12 راز موفقیت استیو جابز

12 راز موفقیت استیو جابز

امروز دیگر نام اپل در کنار استیو جابز و محصولات شگفت‌انگیزی با نشانه «i» از قبیل: iPhone، iPod iPad، iTunes، iMac، iBook، iAD، iOS و... شناخته می‌شود و بسیارند کسانی که با جزئیات یا چگونگی و نحوه زندگ...(ادامه)

دیگر نگران ویروسی شدن

دیگر نگران ویروسی شدن "فلش مموری" خود نباشید

به گزارش باشگاه خبرنگاران،نرم افزار USB Guardian به شما اجازه می دهد که با خیال راحت به اشتراک گذاری فایل ها، تصاویر، فیلم ها و موزیک از کامپیوتر به USB خود بپردازید و از جهت ویروسی شدن سیستم خود نگرا...(ادامه)

فناوری‌هایی که در جام جهانی امسال در برزیل، مورد استفاده قرار خواهند گرفت

فناوری‌هایی که در جام جهانی امسال در برزیل، مورد استفاده قرار خواهند گرفت

نیم میلیون نفر از سراسر دنیا امسال راهی برزیل خواهند شد تا بازی‌های جام جهانی فوتبال را از نزدیک ببینند، صدها میلیون‌ها نفر هم از منزل بازی‌ها را خواهند دید، اما به لطف استفاده از فناوری‌هایی، این باز...(ادامه)

گزارش ویژه : نگاهي به نمايشگاه خودروي پکن 2014 منبع : گجت نیوز | gadgetnews.ir

گزارش ویژه : نگاهي به نمايشگاه خودروي پکن 2014 منبع : گجت نیوز | gadgetnews.ir

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی خودروی پکن یا همان Auto China، امسال در تاریخ 21 الی 29 آوریل 2014 مطابق روزهای اول لغایت نهم اردیبهشت ماه 93 میزبان بازدیدکنندگان بود .در ادامه نگاهي داريم به مهمترين...(ادامه)

آیا میدانستید می‌توان یک دکمه‌ به گوشی اندروید اضافه کرد؟

آیا میدانستید می‌توان یک دکمه‌ به گوشی اندروید اضافه کرد؟

امروزه اکثر گوشی‌های موبایل هوشمند تنها ۳ یا ۴ دکمه دارند که یکی از آن‌ها دکمه‌ی پاور و دوتای دیگر دکمه‌های ولوم هستند. در برخی گوشی‌ها دکمه‌ی خانه هم در زیر صفحه‌ی نمایشگر وجود دارد. البته همه‌ی کاره...(ادامه)

دختر ۱۱ ساله‌ای از نیویورک، برنده جایزه لوگوی مناسبتی گوگل

دختر ۱۱ ساله‌ای از نیویورک، برنده جایزه لوگوی مناسبتی گوگل

هفت سال است که گوگل هر سال مسابقه‌ای بین کودکان برای طراحی لوگوی مناسبتی برگزار می‌کند. امسال صد هزار طرح از سراسر آمریکا برای این سابقه فرستاده شد، ۲۵۰ تا از آن‌ها به مرحله نهایی مسابقه در سطح ایالت‌...(ادامه)

آشنایی با زندگی نخستین زنی که برنده معتبرترین جایزه ریاضی شد: مریم میرزاخانی

آشنایی با زندگی نخستین زنی که برنده معتبرترین جایزه ریاضی شد: مریم میرزاخانی

زمانی که مریم میرزاخانی ۸ ساله بود عادت داشت که موفقیت‌های یک دختر قهرمان را پیش خودش تجسم کند. هر شب در رختخواب، قهرمان خیالی او شهردار می‌شود، به نقط مختلف دنیا سفر می‌کرد یا در زمینه‌های بارز دیگری...(ادامه)

اپل شرکت Beats را با مبلغ ۳٫۲ میلیارد دلار خواهد خرید. اما چرا؟!

اپل شرکت Beats را با مبلغ ۳٫۲ میلیارد دلار خواهد خرید. اما چرا؟!

نشریه فایننشیال تایمز خبر داده است که اپل در حال مذاکره با آندره رومل یانگ ملقب به دکتر دره Dre مؤسس «بیتس الکترونیکس» برای خرید این شرکت است. همان طور که می‌دانید این شرکت در زمینه ساختن هدفون و نیز ...(ادامه)

 ۳۰ درصد از قیمت تلفن جدید شما بابت هزینه پتنت‌ها است

۳۰ درصد از قیمت تلفن جدید شما بابت هزینه پتنت‌ها است

جالب است بدانید که حدود ۳۰ درصد از مبلغی که بابت خرید یک تلفن هوشمند پرداخت می‌کنید، مربوط به حق استفاده از تکنولوژی‌هایی است که پتنت شده‌اند. این گزارش توسط دو کارشناس کار کشته حوزه اختراع‌های ثبت ...(ادامه)

لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران