دستگاه خودپرداز پرکاربردترین دستگاه‌ مورد استفاده مشتریان بانک‌ها

article-thumbnail
اجزای دستگاه خودپرداز
امروزه دستگاه خودپرداز از یا دستگاه ATM پرکاربردترین دستگاه‌های مورد استفاده مشتریان بانک‌ها هستند. میلیون‌ها نفر در ایران از دستگاه خودپرداز برای انجام امور مختلف بانکی استفاده می‌کنند که می‌توان به برداشت و واریز وجه، پرداخت قبوض، انتقال وجه از حسابی به حساب دیگر و ... اشاره کرد. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.
دستگاه خودپرداز اجزای مختلفی دارد. این دستگاه دو قسمت ورودی دارد که قسمت اول، کارتخوان است. دستگاه کارتخوان اطلاعات حساب شما را از طریق قسمت مغناطیسی کارت اعتباری قرائت می‌کند. پردازشگر اصلی قادر است با استفاده از این اطلاعات عملیات تراکنش را از طریق حساب بانکی انجام دهد.

 

دستگاه خودپرداز

 

قسمت دوم بخش صفحه کلید است. بخش صفحه کلید اطلاعات مورد نیاز برای تراکنش را از صاحب کارت دریافت می‌کند. این بخش همچنین دستورات کاربر را برای دریافت مانده حساب و تغییر رمز اجرا می‌کند. برای تراکنش نیاز به  PIN  است که توسط صفحه کلید دریافت می‌شود.
همچنین دستگاه خودپرداز چهار قسمت خروجی دارد. اولین بخش، بلندگو است. بلندگو شما را از دریافت وجه و کارت آگاه می‌کند و با فشار هر کلید یک بوق می‌زند. بخش دیگر صفحه نمایش است. صفحه نمایش دستورالعمل‌ها و عملیات تراکنش را نمایش می‌دهد. اغلب صفحه نمایش‌ها از خطوط پرسرعت استفاده می‌کنند و به صورت تک‌رنگ یا رنگی طراحی شده‌اند. دستگاه‌هایی که از خطوط تلفن استفاده می‌کنند اغلب از صفحه نمایش تک رنگ یا رنگی استفاده می‌کنند. بخش سوم، بخش چاپگر رسید است. چاپگر رسید این امکان را میسر می‌کند که رسید عملیات تراکنش برای مشتری چاپ شود.
آخرین بخش دستگاه ATM نیز بخش توزیع‌کننده وجه  است. این بخش قلب یک دستگاه خودپرداز است که مکانیزم توزیع وجه به صورت ایمن را بر عهده دارد. این قسمت در بیشتر موارد در بخش پایینی دستگاه خودپرداز قرار دارد.
یکی از قابلیت‌های مهم هر دستگاه خودپرداز تشخیص اسکناس‌های رایج و معتبر است. تشخیص اسکناس‌ها و توزیع وجه، توسط چشم الکترونیکی دستگاه انجام می‌شود و تعداد پول‌هایی را که در بخش خروجی توزیع شده‌اند، مشخص می‌کنند. تعداد پول‌ها و دیگر اطلاعات وابسته، به صورت دوره‌ای چاپ می‌شوند و یک کپی برای مدت چند سال نگهداری می‌‌شود. هر زمانی که مالک کارت عابر بانک در مورد تراکنش خود سؤال یا مشکلی داشته باشد، باید بتواند نتیجه چاپی وقایع ثبت شده را مشاهده کند و سپس با پردازشگر میزبان تماس بگیرد.
وقایع ثبت شده چاپی نمی‌توانند در اختیار افراد دیگر قرار گیرند، به همین دلیل دارنده کارت باید به بانک مراجعه و فرم مربوطه را تکمیل و برای پردازشگر میزبان فکس کند. پس از آن پردازشگر میزبان آن را بررسی و مشکل دارنده کارت را برطرف می‌کند. در کنار چشم الکترونیکی برای شمردن پول، مکانیزم توزیع وجه از حسگری که از شیوه تشخیص ضخامت پول استفاده می‌کند نیز بهره می‌برد. اگر دو قطعه اسکناس به هم چسبیده باشند، هنگامی که دستگاه شروع به توزیع پول به دارنده کارت می‌کند، دو قطعه اسکناس به هم چسبیده به محفظه ارجاع داده می‌شود. این امر برای پول‌های تا خورده، پاره و فرسوده نیز اتفاق می‌افتد.
در نهایت تعداد پول‌های برگشت خورده ثبت می‌شود تا دستگاه از کیفیت پول‌های داخل دستگاه آگاه شود. اگر تعداد پول‌های برگشت خورده بالا باشد، دستگاه متوجه می‌شود مشکلی در قسمت توزیع پول وجود دارد.

 

دستگاه خودپرداز

 

در این سیستم واریز وجه نیز بر مبنای یک مکانیزم و ساز و کار خاص انجام می‌شود. زمانی که دارنده و مالک کارت، یک تراکنش را با استفاده از دستگاه ATM انجام می‌دهد باید یک سری اطلاعات ضروری را توسط کارتخوان و صفحه‌ کلید به دستگاه بدهد.
دستگاه خودپرداز اطلاعات را به پردازشگر میزبان می‌فرستد و سپس تراکنش به بانک دارنده کارت یا مؤسسه صادرکننده کارت ارسال می‌شود تا نهایی شود. اگر دارنده کارت درخواست پول کند، پردازشگر میزبان پول الکترونیکی را از حساب مشتری در بانک برمی‌دارد و به او می‌دهد. هر بار که پول توسط پردازشگر میزبان از حساب مشتری منتقل می‌شود، پردازشگر یک کد موافقت به ATM ارسال می‌کند که مجوز پرداخت وجه را به دستگاه می‌دهد. در نهایت، پردازش کارمزد پرداخت وجه دارنده کارت، در روز کاری بعد انجام می‌شود.
از اینکه با وبسایت وبی همراه بودید سپاسگزاریم.

 

برچسب ها:
 • نویسندهوبی
 • تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۹۵
 • تعداد بازدید: 1960

نظر شما در مورد این آگهی چیست؟

 1. avatar

  حسین زرینیا

  باسلام فروشندگان محترم دستگاهای خودپرداز یکی از هکاران شما پول دستگاه نو دریافت کرده ودستگاه استوک اوراقی آورده به نظرشمااسم این شرکت واین شخص چی باید گذاشت.مردم اعتماد نکنید .به خرید دستگاه

  ۴ آذر ۹۶