دستگاه خودپرداز پرکاربردترین دستگاه‌ مورد استفاده مشتریان بانک‌ها

اجزای دستگاه خودپرداز
امروزه دستگاه خودپرداز از یا دستگاه ATM پرکاربردترین دستگاه‌های مورد استفاده مشتریان بانک‌ها هستند. میلیون‌ها نفر در ایران از دستگاه خودپرداز برای انجام امور مختلف بانکی استفاده می‌کنند که می‌توان به برداشت و واریز وجه، پرداخت قبوض، انتقال وجه از حسابی به حساب دیگر و ... اشاره کرد. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.
دستگاه خودپرداز اجزای مختلفی دارد. این دستگاه دو قسمت ورودی دارد که قسمت اول، کارتخوان است. دستگاه کارتخوان اطلاعات حساب شما را از طریق قسمت مغناطیسی کارت اعتباری قرائت می‌کند. پردازشگر اصلی قادر است با استفاده از این اطلاعات عملیات تراکنش را از طریق حساب بانکی انجام دهد.

 

دستگاه  خودپرداز

 

قسمت دوم بخش صفحه کلید است. بخش صفحه کلید اطلاعات مورد نیاز برای تراکنش را از صاحب کارت دریافت می‌کند. این بخش همچنین دستورات کاربر را برای دریافت مانده حساب و تغییر رمز اجرا می‌کند. برای تراکنش نیاز به  PIN  است که توسط صفحه کلید دریافت می‌شود.
همچنین دستگاه خودپرداز چهار قسمت خروجی دارد. اولین بخش، بلندگو است. بلندگو شما را از دریافت وجه و کارت آگاه می‌کند و با فشار هر کلید یک بوق می‌زند. بخش دیگر صفحه نمایش است. صفحه نمایش دستورالعمل‌ها و عملیات تراکنش را نمایش می‌دهد. اغلب صفحه نمایش‌ها از خطوط پرسرعت استفاده می‌کنند و به صورت تک‌رنگ یا رنگی طراحی شده‌اند. دستگاه‌هایی که از خطوط تلفن استفاده می‌کنند اغلب از صفحه نمایش تک رنگ یا رنگی استفاده می‌کنند. بخش سوم، بخش چاپگر رسید است. چاپگر رسید این امکان را میسر می‌کند که رسید عملیات تراکنش برای مشتری چاپ شود.
آخرین بخش دستگاه ATM نیز بخش توزیع‌کننده وجه  است. این بخش قلب یک دستگاه خودپرداز است که مکانیزم توزیع وجه به صورت ایمن را بر عهده دارد. این قسمت در بیشتر موارد در بخش پایینی دستگاه خودپرداز قرار دارد.
یکی از قابلیت‌های مهم هر دستگاه خودپرداز تشخیص اسکناس‌های رایج و معتبر است. تشخیص اسکناس‌ها و توزیع وجه، توسط چشم الکترونیکی دستگاه انجام می‌شود و تعداد پول‌هایی را که در بخش خروجی توزیع شده‌اند، مشخص می‌کنند. تعداد پول‌ها و دیگر اطلاعات وابسته، به صورت دوره‌ای چاپ می‌شوند و یک کپی برای مدت چند سال نگهداری می‌‌شود. هر زمانی که مالک کارت عابر بانک در مورد تراکنش خود سؤال یا مشکلی داشته باشد، باید بتواند نتیجه چاپی وقایع ثبت شده را مشاهده کند و سپس با پردازشگر میزبان تماس بگیرد.
وقایع ثبت شده چاپی نمی‌توانند در اختیار افراد دیگر قرار گیرند، به همین دلیل دارنده کارت باید به بانک مراجعه و فرم مربوطه را تکمیل و برای پردازشگر میزبان فکس کند. پس از آن پردازشگر میزبان آن را بررسی و مشکل دارنده کارت را برطرف می‌کند. در کنار چشم الکترونیکی برای شمردن پول، مکانیزم توزیع وجه از حسگری که از شیوه تشخیص ضخامت پول استفاده می‌کند نیز بهره می‌برد. اگر دو قطعه اسکناس به هم چسبیده باشند، هنگامی که دستگاه شروع به توزیع پول به دارنده کارت می‌کند، دو قطعه اسکناس به هم چسبیده به محفظه ارجاع داده می‌شود. این امر برای پول‌های تا خورده، پاره و فرسوده نیز اتفاق می‌افتد.
در نهایت تعداد پول‌های برگشت خورده ثبت می‌شود تا دستگاه از کیفیت پول‌های داخل دستگاه آگاه شود. اگر تعداد پول‌های برگشت خورده بالا باشد، دستگاه متوجه می‌شود مشکلی در قسمت توزیع پول وجود دارد.

 

دستگاه  خودپرداز

 

در این سیستم واریز وجه نیز بر مبنای یک مکانیزم و ساز و کار خاص انجام می‌شود. زمانی که دارنده و مالک کارت، یک تراکنش را با استفاده از دستگاه ATM انجام می‌دهد باید یک سری اطلاعات ضروری را توسط کارتخوان و صفحه‌ کلید به دستگاه بدهد.
دستگاه خودپرداز اطلاعات را به پردازشگر میزبان می‌فرستد و سپس تراکنش به بانک دارنده کارت یا مؤسسه صادرکننده کارت ارسال می‌شود تا نهایی شود. اگر دارنده کارت درخواست پول کند، پردازشگر میزبان پول الکترونیکی را از حساب مشتری در بانک برمی‌دارد و به او می‌دهد. هر بار که پول توسط پردازشگر میزبان از حساب مشتری منتقل می‌شود، پردازشگر یک کد موافقت به ATM ارسال می‌کند که مجوز پرداخت وجه را به دستگاه می‌دهد. در نهایت، پردازش کارمزد پرداخت وجه دارنده کارت، در روز کاری بعد انجام می‌شود.
از اینکه با وبسایت وبی همراه بودید سپاسگزاریم.

 

تاريخ به روز رساني چهارشنبه, ۲۲ دی ۹۵
تاريخ درحج ۲۰ دی ۹۵
نوشته شده وبی
تعداد نمايش 231
اگر سوالي داريد بپرسيد
avatar
آگهي هاي ويژه
محبوب ترین های خبر و مقاله(مشاهده کامل)
آشنایی با دستگاه CNC منبت کاری

آشنایی با دستگاه CNC منبت کاری

در هنر منبت، استاد منبت کار ابتدا طرح منبت مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس طرح را بر روی چوب انتقال می دهد. برای شروع کنده کاری، قطعه کار را به گیره می بندد و با طی کردن مراحل مربوطه شروع به منبت کا...(ادامه)

12 راز موفقیت استیو جابز

12 راز موفقیت استیو جابز

امروز دیگر نام اپل در کنار استیو جابز و محصولات شگفت‌انگیزی با نشانه «i» از قبیل: iPhone، iPod iPad، iTunes، iMac، iBook، iAD، iOS و... شناخته می‌شود و بسیارند کسانی که با جزئیات یا چگونگی و نحوه زندگ...(ادامه)

دیگر نگران ویروسی شدن

دیگر نگران ویروسی شدن "فلش مموری" خود نباشید

به گزارش باشگاه خبرنگاران،نرم افزار USB Guardian به شما اجازه می دهد که با خیال راحت به اشتراک گذاری فایل ها، تصاویر، فیلم ها و موزیک از کامپیوتر به USB خود بپردازید و از جهت ویروسی شدن سیستم خود نگرا...(ادامه)

فناوری‌هایی که در جام جهانی امسال در برزیل، مورد استفاده قرار خواهند گرفت

فناوری‌هایی که در جام جهانی امسال در برزیل، مورد استفاده قرار خواهند گرفت

نیم میلیون نفر از سراسر دنیا امسال راهی برزیل خواهند شد تا بازی‌های جام جهانی فوتبال را از نزدیک ببینند، صدها میلیون‌ها نفر هم از منزل بازی‌ها را خواهند دید، اما به لطف استفاده از فناوری‌هایی، این باز...(ادامه)

گزارش ویژه : نگاهي به نمايشگاه خودروي پکن 2014 منبع : گجت نیوز | gadgetnews.ir

گزارش ویژه : نگاهي به نمايشگاه خودروي پکن 2014 منبع : گجت نیوز | gadgetnews.ir

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی خودروی پکن یا همان Auto China، امسال در تاریخ 21 الی 29 آوریل 2014 مطابق روزهای اول لغایت نهم اردیبهشت ماه 93 میزبان بازدیدکنندگان بود .در ادامه نگاهي داريم به مهمترين...(ادامه)

آیا میدانستید می‌توان یک دکمه‌ به گوشی اندروید اضافه کرد؟

آیا میدانستید می‌توان یک دکمه‌ به گوشی اندروید اضافه کرد؟

امروزه اکثر گوشی‌های موبایل هوشمند تنها ۳ یا ۴ دکمه دارند که یکی از آن‌ها دکمه‌ی پاور و دوتای دیگر دکمه‌های ولوم هستند. در برخی گوشی‌ها دکمه‌ی خانه هم در زیر صفحه‌ی نمایشگر وجود دارد. البته همه‌ی کاره...(ادامه)

دختر ۱۱ ساله‌ای از نیویورک، برنده جایزه لوگوی مناسبتی گوگل

دختر ۱۱ ساله‌ای از نیویورک، برنده جایزه لوگوی مناسبتی گوگل

هفت سال است که گوگل هر سال مسابقه‌ای بین کودکان برای طراحی لوگوی مناسبتی برگزار می‌کند. امسال صد هزار طرح از سراسر آمریکا برای این سابقه فرستاده شد، ۲۵۰ تا از آن‌ها به مرحله نهایی مسابقه در سطح ایالت‌...(ادامه)

آشنایی با زندگی نخستین زنی که برنده معتبرترین جایزه ریاضی شد: مریم میرزاخانی

آشنایی با زندگی نخستین زنی که برنده معتبرترین جایزه ریاضی شد: مریم میرزاخانی

زمانی که مریم میرزاخانی ۸ ساله بود عادت داشت که موفقیت‌های یک دختر قهرمان را پیش خودش تجسم کند. هر شب در رختخواب، قهرمان خیالی او شهردار می‌شود، به نقط مختلف دنیا سفر می‌کرد یا در زمینه‌های بارز دیگری...(ادامه)

اپل شرکت Beats را با مبلغ ۳٫۲ میلیارد دلار خواهد خرید. اما چرا؟!

اپل شرکت Beats را با مبلغ ۳٫۲ میلیارد دلار خواهد خرید. اما چرا؟!

نشریه فایننشیال تایمز خبر داده است که اپل در حال مذاکره با آندره رومل یانگ ملقب به دکتر دره Dre مؤسس «بیتس الکترونیکس» برای خرید این شرکت است. همان طور که می‌دانید این شرکت در زمینه ساختن هدفون و نیز ...(ادامه)

 ۳۰ درصد از قیمت تلفن جدید شما بابت هزینه پتنت‌ها است

۳۰ درصد از قیمت تلفن جدید شما بابت هزینه پتنت‌ها است

جالب است بدانید که حدود ۳۰ درصد از مبلغی که بابت خرید یک تلفن هوشمند پرداخت می‌کنید، مربوط به حق استفاده از تکنولوژی‌هایی است که پتنت شده‌اند. این گزارش توسط دو کارشناس کار کشته حوزه اختراع‌های ثبت ...(ادامه)

لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران