جابجایی و کاشت نهال

article-thumbnail
نحوه جابجایی نهال
بسته‌بندی و انتقال از مراكز فروش نهال به منطقه مورد كاشت یكی از عوامل بسیار مهم در موفقیت درختكاری است. پس از انتخاب نهال سالم، باید ریشه نهال‌ها را كاملاً در داخل پوششی از پلاستیك یا گونی یا چادر برزنتی قرار می‌دهید تا ریشه‌های آن در اثر مجاورت با باد و آفتاب و هوای آزاد از بین نرود. سپس با وسایل نقلیه، نسبت به انتقال سریع نهال‌ها اقدام شود. باید توجه شود به اندازه میزان مصرف روزانه نهال از مراکز فروش نهال، نهال تهیه شود. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.


 
 
فروش   نهال


 
 
كاشت نهال
در صورت مسطح بودن زمین، با استفاده از ادوات كشاورزی، شیاری به عمق حدود 40 سانتی‌متر و به فواصل لازم، بسته به شرایط منطقه ایجاد می‌شود. سپس محل چاله‌ها در داخل و حاشیه شیارهای ایجاد شده مشخص می‌شود.
اول با استفاده از تراز دستی یا دوربین، خطوط تراز و همچنین محل غرس نهال مشخص می‌شود. سپس روی خطوط تعیین شده، شیاری به ابعاد حداقل 40 × 20 سانتی‌متر، به منظور جمع‌آوری هرز آب‌های سطحی بین دو خط تراز و جلوگیری از فرسایش خاك حفر و در داخل آن چاله احداث می‌شود.
فواصل كاشت نهال از یكدیگر به اهداف و شرایط محیطی بستگی دارد. فواصل كشت در شمال كشور كمتر، در جنوب و مناطق بیابانی بیشتر و در سایر مناطق متوسط است. در ایجاد فضای سبز هم، فواصل كشت با توجه به نوع گونه و شرایط منطقه و اهداف تغییر می‌یابد.
شكل چاله غرس نهال درختكاری، معمولاً به صورت مكعب مستطیل، مكعب مربع است و به وسیله دست یا به وسیله مته گودبرداری حفر می‌شود. موقع كندن خاك رویی را كه به آن خاك زراعی گفته می‌شود جداگانه ریخته و خاك زیری را از آن جدا كرده و با مقداری كود پوسیده دامی مخلوط كرده، سپس كف گوده را پس از پایان عملیات خاكبرداری شخم زده، نرم می‌کنیم.
ابعاد چاله‌ها براساس سن، وضعیت ریشه و نوع گونه تعیین می‌شود. هر قدر ابعاد آن بزرگ‌تر باشد، استقرار و رشد نهال بهتر خواهد بود.
بهترین زمان كاشت نهال، هنگام خواب نهال است. در مناطق گرم و معتدله و نیمه سردسیر، بهترین زمان كاشت، پاییز پس از خواب رفتن نهال است، ولی در مناطق سردسیر نهال كاری بهتر است پس از سپری شدن یخبندان انجام شود.
بهترین شرایط برای غرس نهال روزهای ابری و هوای آرام است. در روزهای آفتابی و گرم و یا یخبندان و روزهایی كه باد شدید است، از كاشت نهال جداً خودداری شود. ختم زمان كاشت در پاییز طوری تنظیم و برنامه‌ریزی شود كه ریشه نهال با محیط جدید قبل از فرارسیدن یخبندان انس پیدا کرده باشد، بنابراین پایان زمان كاشت 2 تا 3 هفته قبل از بیداری ظاهری نهال باشد.
البته زمان كاشت نهال‌های گلدانی، از قاعده فوق مستثنا است، زیرا نقل و انتقال و كاشت آنها در تمام طول سال عملی است.

رعایت موارد زیر ضروری است:
·        در موقع انتقال نهال نباید درجه حرارت مبدأ با مقصد اختلاف داشته باشد.
·        رطوبت بافت خاك گلدان در حدی باشد كه مانع از هم پاشیدگی خاك گلدان شود.
·        موقع كاشت، ظرف گلدان (نایلون و سفال و...) با احتیاط جدا شود و از كاشت نهال با ظرف و گلدان به طور جدی خودداری شود.

طریقه كاشت نهال
پس از پایان عملیات ترازیابی، احداث شیار و حفره چاله، عرصه آماده كشت برای نهال كاری می‌شود. ابتدا در داخل چاله مقداری خاك سطحی زمین كه با كود پوسیده دامی مخلوط شده ریخته می‌شود، به طوری كه در موقع قرار دادن نهال در داخل چاله، یقه طوقه نهال در سطح كف بانكت قرار می‌گیرد. سپس بقیه خاك را مخلوط با مقداری كود به داخل چاله ریخته و نهال‌های ریشه لخت را به‌آرامی تكان داده، تا خاك چاله در لابلای ریشه قرار گیرد. آنگاه خاك اطراف یقه نهال با فشار پا فشرده می‌شود. نهال اصولاً باید در وسط چاله كشت شود.


 
 
فروش  نهال


 
 
بعد از كاشت، بلافاصله باید آبیاری انجام و آبیاری‌های بعدی نیز با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و زمان شروع فعالیت نهال تنظیم شود.
روش‌های مختلفی برای آبیاری وجود دارد. با توجه به شرایط كشور از نظر محدودیت آب قابل دسترس، بهترین روش آبیاری از نظر صرفه‌جویی در مصرف آب و هزینه (در بلند مدت ) و سهولت كار آبیاری، آبیاری قطره‌ای است.
برای بهبود شرایطی كه مناسب بقا و رشد بعدی نهال‌ها باشد، عملیات مراقبت (سله‌شكنی، وجین علف هرز، مرمت حصار و قیم، واكاری نهال‌های خشكیده) و در صورت لزوم آبیاری پس از كاشت نهال امری ضروری است.
از اینکه با وبسایت وبی همراه بودید سپاسگزاریم. 

برچسب ها:
  • نویسندهوبی
  • تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۹۶
  • تعداد بازدید: 3073

نظر شما در مورد این آگهی چیست؟