تو فکر یک سقف باش!

article-thumbnail
انواع سقف
هدف از اجرای یک سقف در درجه نخست ایجاد سرپوش برای حفاظت در برابر تغییرات جوی بوده است. امروزه محققان پی برده‌اند که ۷۰ درصد انرژی از سقف ساختمان به هدر می‌رود. با توجه به اهمیت مبحث جلوگیری از اتلاف انرژی در صنعت ساختمان استفاده از عایق‌های حرارتی بخش جدایی‌ناپذیر از ساختار سقف شیبدار شده است. در ادامه با وبسایت وبی همراه باشید.
دو نوع سقف اصلی در ساخت و ساز سقف وجود دارد:
* سقف مسطح
* سقف شیبدار

 

اجرای     پوشش  سقف   شیبدار 

 


سقف مسطح
سقف مسطح به سقف‌هایی که شیب آن‌ها صفر تا کمتر از ۱۵ درجه گفته می‌شود. در سقف مسطح آب روی سقف جمع شده و توسط سیستم زه‌کش ایجاد شده از خروجی تخلیه می‌شود. معمولاً پوشش این گونه سقف‌ها موزاییک، سرامیک و ایزوگام است. سقف‌های مسطح با توجه به نوع کاربردشان ساختار متنوعی دارند.
 
سقف شیبدار
به سقفی که حداقل شیب آن ۱۵ درجه تا حداکثر۷۰ درجه باشد، سقف شیبدار می‌گویند. بهترین میزان شیب برای بام شیبدار بین ۳۵ تا ۵۰ درجه است. حداکثر شیب را می‌توان تا ۷۰ درجه در نظر گرفت.
البته نظر طراحان ساختمان نسبت به مقدار درجه شیب از منظر زیبایی‌شناختی متفاوت است. زاویه ۴۵ درجه را در انواع تایل‌های سقف شیبدار زاویه زشت توصیف کرده‌اند.
درصد شیب در زیبایی نمای ساختمان بسیار مؤثر است. سقف بام با زاویه ۱۵ تا ۲۰ درجه اغلب سقف‌های با شیب کم نامیده می‌شوند. هنگام اجرای پوشش سقف شیبدار بر روی این گونه سقف‌ها که دارای حداقل شیب هستند، به منظور جلوگیری از نفوذ آب بر اثر وزش باد شدید باید حداکثر همپوشانی تایل‌های سقفی انجام گیرد و ابتدا عایق رطوبتی (ایزوگام) در زیر تایل‌ها اجرا شود.

 

سقف  شیبدار 

 

سقف سرد
به سقف‌هایی گفته می‌شود که در ساختار آن‌ها از عایق حرارتی استفاده نمی‌شود. معمولاً در این گونه ساختمان‌ها عایق حرارتی روی سقف طبقه زیرین قرار داده می‌شود. این نوع سقف در اکثر خانه‌هایی که سقف آن‌ها شیبدار است، متداول است. در سقف شیبدار سرد دمای هوای زیر پشت بام نزدیک به دمای هوای بیرون ساختمان است.

سقف گرم
به سقف‌هایی که در ساختار آن از عایق حرارتی استفاده شده سقف گرم گفته می‌شود. عایق حرارتی متداول که در سقف شیبدار مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از فوم اِکس پی اِس(XPS )، فوم پلی اورتان، فوم پلی استایرین (یونولیت)، پشم سنگ، پشم شیشه و عایق‌های حرارتی رولی.
در سقف شیبدار گرم با توجه به این‌که عایق حرارتی مستقیم زیر تایل‌های پوشش سقفی قرار می‌گیرند، تبادل درجه حرارت بین فضای بیرون و داخل ساختمان در زیر بام به حداقل می‌رسد و در نتیجه هوای زیر سقف شیبدار مطبوع و فضای اتاق زیرشیروانی قابل استفاده خواهد بود. از این‌که با وبسایت وبی همراه بودید سپاسگزاریم.

برچسب ها:
  • نویسندهوبی
  • تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۹۵
  • تعداد بازدید: 9079

نظر شما در مورد این آگهی چیست؟